Kliendi fantaasiaid teostades

Sunorek on tegutsenud enam kui 20 aastat ja kasvanud tänaseks üheks suuremaks aknakatete ja kapisüsteemide tootjaks Põhjamaades. Sisekujundaja Viktoria Bankov on Sunorekiga koostööd teinud juba 10 aastat, soovitades oma klientidele nii Sunoreki aknakatteid kui ka Tanki garderoobisüsteeme. „Sunorek suudab kõik minu hullud ideed teostada, olen nendega 100% rahul,” kiidab Viktoria.

Tööprotsess algab mõistmisest

Viktoria töö kliendiga algab põhjalikust tutvumisest. „Enne tööprotsessi alustamist on ülitähtis aru saada, milline inimene minu klient on,“ tutvustab sisekujundaja oma töö köögipoolt. Ideaalis tuleks klienti nii hästi tundma õppida, et mõista, mis teise inimese pea sees toimub. „Ma pean teada saama, mida klient sügaval oma hinges tahab. Minu ülesanne ei ole teostada oma fantaasiaid, vaid kliendi omi,“ ütleb ta.

„Klient tuleb minu juurde enamasti ilma konkreetsete soovideta. Alati ei oska ta end ka väljendada – ta tunneb midagi ja ma pean aru saama, mida ta tunneb,“ kirjeldab Viktoria. Siis püüab ta kliendiga võimalikult palju rääkida, ja mitte ainult interjöörist, vaid ka elust: mida talle meeldib teha, kuidas puhata, kuidas suhelda sõpradega, mida süüa, kas talle meeldib reisida jne. Nendest killukestest tekibki kollaažisarnane pilt, mis näitab, millise inimesega on tegemist ning mida ta vajab.

Kliendi kodu hakkab Viktoria planeerima alles siis, kui ta inimest juba väga hästi tunneb. „Siis ma kujutan ette, et olen tema. Olen nagu näitleja ja kehastun kliendiks,“ naerab Viktoria.

Valikuid olgu mõõdukalt

Ühele projektile kuluv aeg sõltub Viktoria sõnul nii objekti suurusest, stiilist kui ka inimestest. Avanemine võtab inimestel erinevalt aega, ka otsustamine on raske, eriti kui valikuid on palju. „Seepärast ma katsun anda klientidele nii vähe valikuid, kui võimalik – maksimaalselt 2-3. Loomulikult teen ma ise enne läbi palju variante, kuid kliendile annan välja ühe, kõige parema. Kui see talle ei meeldi, siis annan veel ühe. Üle kolme ei anna kunagi,“ selgitab Viktoria oma tööpõhimõtet.

Selleks, et oma ideed kliendile selgitada, teeb ta kollaaži, kus on paigas mustrid ja toonid. Vajadusel näitab ta kliendile 3D pilti. Kõigi klientidega käib ta ka Sunorekist läbi – kaasas kohver, kus on sees tapeedi- ja mööblitükk, seinavärvid, veel mingi oluline toon. Siis panevad nad kardinatüki sinna kõrvale, vaatavad üle kapimaterjalid ja teevad pilti. Nii on näha, kas kõik sobib kokku ja kas moodustub tervik.

Tekstiilid on üliolulised

„Tekstiilid on väga tähtsad!“ rõhutab sisekujundaja Viktoria Bankov. Nende valimist ei tohi jätta viimaseks ja nende pealt ei maksa kokku hoida. Kardinate valik oleneb kodu stiilist. „Kui kliendiks on üksik meesterahvas, siis ei pruugi ta üldse aru saada, miks on see kangatükk nii oluline. Aga sellepärast, et see päästab iga interjööri, isegi kui see pole väga õnnestunud või jääb vaeseks,“ kinnitab Viktoria. Tekstiilide
paigaldamine on nagu kodule viimase lihvi andmine.

Viktoria püüab oma kliente remondiprotsessist eemale hoida. Kui kodu omanik näeb mingi üht valmis detaili, näiteks seda, et sein on värvitud tumebeežiks, aga kõik muu on veel tegemata, siis ta ei suuda tihti tervikut ette kujutada. Ka siis, kui interjöör on valmis, ei pruugi klient ennast seal veel koduselt tunda. Alles pärast viimase lihvi andmist, kui ka tekstiilid on paigas ning kardinad akende ees, saab klient aru, et just seda ta tahtiski.

Kuidas valida kappi?

Kuidas käib garderoobisüsteemi planeerimine? Sisekujundaja Viktoria Bankov räägib kõigepealt inimestega ja uurib, kui palju on neil asju. Ühel on palju jalanõusid, teisel on aga hobid, mis vajavad samuti kapiruumi. Mõnes peres on mehel rohkem riideid kui naisel. „Kuigi ma vaatan alati ka Tanki valmislahendusi, et äkki saab nendest sobiva asja kokku panna, on inimesed erinevad ja universaalset „tabletti“ pole olemas,“ ütleb Viktoria.

Sisekujundaja planeerib alati täpselt: selle toru peal on särgid, selles sahtlis sokid, siin püksid; kui palju on vaja ruumi mantlitele ja pikkadele kleitidele jne. „Kappi kavandades kirjutan igale riiulile, mis sinna tuleb. Kapi joonise tegemine on tegelikult suur töö: iga asi on mõõdetud,“ selgitab sisekujundaja.

Viktorial ei ole kindlat põhimõtet, et kapp peab olema põranda või seina värvi – ta lähtub kontseptsioonist ja teeb võimalusel midagi uut ja huvitavat.

Sisekujundajat tuleks usaldada

Kui juba sisekujundaja võtta, siis tuleb teda ka usaldada ja minna temaga lõpuni välja. Kui tahetakse oma kodu ise disainida, siis pole mõtet sisekujundajat palgata, arvab Viktoria.

Sisekujundaja Viktoria Bankov toob välja ka põhjuseid, mis ta just Sunorekiga koostööd teeb: „Mulle meeldib, et nad suudavad oma töö eest vastutada ja annavad kindlustunde nii mulle kui ka kliendile. Sunorek pakub täislahendust: tooteid, transporti ja paigaldust. Kuna nad teevad otsast lõpuni kõik ise, siis ka vastutavad kõige eest. Kui tekivad mingidki probleemid, siis Sunorek tuleb alati kohale ja kõik saab korda.“